گزارش «اقتصادنیوز» از بازار طلاوارز پایتخت؛ افزایش اختلاف نرخ رسمی و آزاد دلار

اقتصادنیوز: امروز یکشنبه ۱۷ آذرماه ۱۳۹۸ قیمت‌ها در بازار طلا و ارز تهران با یک صعود نا‌گهانی مواجه شد اما بعدازظهر با حرکت روی مدار کاهشی، قیمت‌ها تعدیل شدند. امروز دلار آمریکا تا محدوده ۱۳۵۶۰۰ تومانی افزایش یافت اما عصر در محدوده ۱۳۴۰۰ تومانی به کار خود پایان داد. همچنین در بازار طلا قیمت سکه […]

اقتصادنیوز: امروز یکشنبه ۱۷ آذرماه ۱۳۹۸ قیمت‌ها در بازار طلا و ارز تهران با یک صعود نا‌گهانی مواجه شد اما بعدازظهر با حرکت روی مدار کاهشی، قیمت‌ها تعدیل شدند. امروز دلار آمریکا تا محدوده ۱۳۵۶۰۰ تومانی افزایش یافت اما عصر در محدوده ۱۳۴۰۰ تومانی به کار خود پایان داد. همچنین در بازار طلا قیمت سکه طرح جدید وارد محدوده ۴.۶ میلیون تومانی شد و هر مثقال طلای آبشده به محدوده ۲ میلیون و ۲۰ هزار تومانی رسید.

 

به گزارش اقتصادنیوز؛ امروز دلار در بازار آزاد نه تنها کاهش قیمت را تجربه نکرد، بلکه به پیش روی خود در کانال ۱۳ هزار تومانی ادامه داد و به مبلغ ۱۳۵۵۰ تومانی هم رسید. بعدازظهر امروز در کف بازار، معامله گران، دلار را با قیمت ۱۳ هزار و ۴۲۰ تومان به فروش می رساندند که ۲۰۰ تومان بالاتر از روز شنبه بود. این چهارمین افزایش متوالی دلار بود و بازار برای سومین روز پیاپی تغییرات خود را در کانال ۱۳ هزار تومانی به ثبت رساند.

فاصله قیمتی آزاد و رسمی افزایش یافت

با این حال، قیمت این ارز امروز بر تابلوی صرافی های بانکی هم چنان زیر کانال ۱۳  هزار تومانی ثبت شد، هر چند کمی نسبت به روز شنبه بالا آمد. حدود ساعت ۴ بعدازظهر امروز در سایت صرافی ملی قیمت دلار ۱۲ هزار و ۹۵۰ تومان درج شده بود که ۵۰ تومان از روز اول هفته بیشتر بود، ولی در حدود ۵۰۰ تومان با قیمت بازار آزاد فاصله داشت. این اتفاق در حالی رخ می دهد که بازارساز در طول سال جاری در بیشتر مواقع سعی کرده بود، فاصله بین این دو نرخ به بالای ۲۰۰ تومان نرسد. هم زمان با افزایش قیمت دلار، سکه تمام بهار آزادی نیز با ۱۰ هزار تومان رشد به بهای ۴ میلیون و ۶۳۰ هزار تومان رسید.

تحلیل‌های مختلف از دو قیمت دلار

تفسیر برخی از معامله گران از نوع قیمت گذاری صرافی ملی آن بود که بازارساز کانال ۱۳ هزار تومانی را به رسمیت نشناخته است و احتمالا سعی خواهد کرد که با مداخله بیشتر قیمت را به کانال ۱۲ هزار تومانی بازگرداند. در کنار این، نرخ خرید بر تابلوی صرافیهای بانکی نیز ۱۲ هزار و ۷۵۰ تومان درج شده بود که ۲۰۰ تومان با نرخ فروش فاصله داشت. فعالان عنوان می کردند،  این اختلاف قبل تر معمولا بین ۵۰ تا ۱۰۰ تومان بود. از نظر آن ها، اینکه صرافی های منتخب بازارساز با قیمت بسیار کمی اقدام به خرید می کنند، نشان می دهد که آن ها انتظار بازگشت قیمت ها به سطوح پایین تر را دارند. در واقع بازارساز نمی خواهد از نگاه آن ها با قیمت بالایی اقدام به خرید کند.

در حالی که برخی معامله گران از رفتار بازارساز برداشت های کاهشی کرده اند، گروهی دیگر از بازیگران ارزی باور داشتند که این اقدام خود تحریک کننده تقاضا می تواند باشد. به گفته آن ها، هر چقدر فاصله قیمتی صرافی های منتخب بازارساز با بازار آزاد بیشتر باشد، تقاضای کاذب بیشتری به دنبال استفاده و کسب سود ازاین فاصله است و ورود تقاضای جدید، سفته بازان را برای بالا بردن قیمت در بازار آزاد وسوسه تر می کند. از نظر این گروه یکی از عواملی که به بازارساز در سال جاری کمک کرد که نوسانات را در بیشتر مقاطع سال مدیریت کند، همین فاصله کم قیمتی با بازار آزاد بود.

البته یک نکته را باید در نظر گرفت که خرید از صرافی های دولتی محدودیت هایی دارد؛ به عنوان مثال، هر فردی نمی تواند بیشتر از سقف خاصی در طول سال اقدام به خرید کند و مدارک شناسایی نیز به طور کامل از فرد درخواست، می شوند. در چنین شرایطی، افراد زیادی که از این صرافی ها خرید کرده اند، دیگر نمی توانند در موقعیت خرید ارز ارزان تر قرار بگیرند و برای تهیه ارز خود باید به بازار آزاد مراجعه کنند. در این میان، عده ای نیز بیان می کردند، این صرافی ها سقف مشخصی برای فروش ارز در طول روز دارند. در واقع از نظر این گروه قیمت دهی صرافی بزرگ دولتی که در خیابان فردوسی قرار دارد، بیشتر جنبه های انتظاری بازار را مدیریت کند.

آنچه مسلم است امروز دیدگاه های چندگانه ای در مورد قیمت گذاری دو صرافی مهم ضلع جنوبی میدان فردوسی وجود داشت و هر کدام بر اساس آن، انتظار متقاوتی از آینده قیمت داشتند.

تقاضای کاهشی، نرخ افزایشی

امروز ضلع جنوبی خیابان فردوسی نسبت به روزهای قبل خلوت تر بود و معامله گران کمتری در آن حضور داشتند. برخی معامله گران این موضوع را به شرایط جوی ارتباط می دادند و اعتقاد داشتند، باران موجب شده است که کمتر کسی از آن ها در خیابان حضور داشته باشد. به باور این دسته، معامله گران غیررسمی به پاساژ های اطراف رفته بودند و معاملات خود را در آن جا صورت می دادند. در مقابل، عده ای از فعالان اعتقاد داشتند برخوردهای امنیتی یا  هراس از چنین برخوردهایی در شرایط نوسانی بازار، موجب شده بود که دلالان تمایلی برای حضور در بازار نداشته باشند. با وجود آنکه امروز به هر دلیلی بازار خلوت تر بود، روند قیمت  افزایشی بود. در واقع، بازار از همان ابتدای روز دوم هفته، راه افزایشی را در پیش گرفت و حتی در مقطع کوتاهی به بالای مرز مقاومتی ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومانی رفت، هر چند که در ساعات انتهایی روز از این مرز عقب کشید و در محدوده ۱۳ هزار و ۴۰۰ تومانی به کار خود پایان داد. این چهارمین افزایش متوالی دلار بود و موجب شد که بازار به پیش روی خود در کانال ۱۳ هزار تومانی برخلاف انتظار برخی از معامله گران ادامه دهد. در واقع، رشد قیمتی این ارز در شرایطی صورت گرفت که برخی از معامله گران به واسطه کند شدن سرعت رشد این ارز در روز شنبه، انتظار آغاز روند اصلاحی و کاهشی را در روز یک شنبه داشتند.

بازارساز کانال ۱۳ را به رسمیت نشناخت؟

امروز صرافی های بانکی چون ملی از معدود بازیگران رسمی بودند که قیمت فروش خود را زیر کانال ۱۳ هزار تومانی ثبت کردند؛ در واقع بیشتر صرافی های خیابان فردوسی خیابان فردوسی قیمت دلار را بالای مرز ۱۳ هزار تومانی درج کرده بودند. این در حالی بود که برخی از صرافی ها نیز قیمت درج شده ای بر روی تابلوی خود نداشتند. گروهی نیز علی رغم ثبت قیمت، در هنگام مراجعه عنوان می کردند فروش ندارند یا با قیمت هایی بالاتر از نرخ ثبت شده حاضر به فروش می شوند. با این حال، آنچه مسلم است در فضای خارج از صرافی ها، دلالان و بازیگران غیررسمی حاضر به فروش ارز بودند و قیمت آن ها نیز تا حدی زیر نرخ صرافی ها بود.

۳ متغیر جدید در بازار؟

در روزهای گذشته عوامل متعددی معرفی شدند که در نوسان قیمت دلار نقش داشتند؛ از تقاضای فصلی تا ورود تقاضای احتیاطی به بازار و کاهش تمایل عرضه ارز توسط صادرکنندگان که در مقطعی توسط رییس کل اعلام شد. روز یک شنبه، اما معامله گران از یک متغیر افزایشی تازه صحبت می کردند؛ این متغیر نیز چیزی بود جز هزینه های که دولت برای بودجه سال ۹۹ در نظر گرفته بود. عده ای از سفته بازان پیرامون قیمت ۸ هزار و ۵۰۰ تومانی دلار نیمایی در بودجه جوسازی می کنند. عده ای دیگر عنوان می کردند دولت درآمدهایی که در نظر گرفته از فروش نفت به دست خواهد آورد، را خوشبینانه محاسبه کرده است. از نظر آن ها با توجه به تحریم های فعلی و میزان فروش چنین اتفاقی ممکن نخواهد بود و برآورده نشدن درآمدهای پیش بینی شده موجب چاپ پول خواهد شد که خود در نهایت در بالا رفتن تورم و رشد دلار موثر خواهد بود. عده ای بر تایید نشدن احتمالی لوایح مربوط به fatf   تاکید می کردند و به برخی اخبار غیررسمی اشاره داشتند. البته برخی از فعالان نیز اعتقاد داشتند این متغیر تاثیر چندانی بر روند بازار نخواهد داشت.

زیر پوست چنین انتظارات افزایشی و خبرهایی که پخش می شد، گروهی از معامله گران اعتقاد داشتند که طرفین ایران و آمریکا بیشتر از گذشته به دنبال مذاکره هستند و یک نشانه از این موضوع را مبادله ای زندانی هایی عنوان می کردند که بین دو کشور گفته می شود انجام شده است. حتی این گروه صحبت های ترامپ را برجسته می کردند که بیان کرده بود ما با ایران می توانیم معامله کنیم. عده ای نیز سفر مقامات ایرانی به ژاپن را نشانه دیگری می دانستند که تمایل برای مذاکره بیشتر شده است. این گروه اعتقاد داشتند سفته بازان تمایل دارند پیش از انجام احتمالی این مذاکرات دلار خود را در بالاترین قیمت ها به فروش برسانند.

در مقابل دسته از معامله گران باور داشتند مذاکره میان این کشورها با دشواری های زیادی روبه روست و به این راحتی ها اتفاقی که کاهشی ها انتظار آن را دارند، رخ نخواهد داد.

آخرین قیمت دلار و ارزهای رایج

روز گذشته دلار آمریکا در بازار آزاد بین ۱۳۳۷۰ تا ۱۳۵۵۰ تومان جابه‌جا شد و در معاملات پایانی عصر بین ۱۳۴۱۰ تا ۱۳۴۴۰  تومان قیمت خورد. یورو نیز در معاملات پایانی امروز بین ۱۴۶۵۰ تا ۱۴۷۵۰ تومان و پوند انگلیس ۱۷۶۰۰ تا ۱۷۸۰۰ تومان معامله شد.

یکشنبه ۱۷ آذرماه ۱۳۹۸ صرافی بانک ملی نرخ فروش دلار و یورو را دو بار جابه‌جا کرد و به شرح زیر اعلام کرد:

  قیمت خرید دلار آمریکا:  ۱۲٫۷۵۰ تومان (۲۰۰)         قیمت فروش دلار آمریکا:  ۱۲,۹۵۰ تومان (۵۰)

  قیمت خرید یورو:  ۱۴٫۲۵۰ تومان (۴۵۰)                    قیمت فروش یورو:  ۱۴,۴۵۰ تومان (۳۰۰)

آخرین قیمت طلا و سکه

عصر شنبه سکه طرح جدید به ۴ میلیون و ۶۱۰ هزار تومان و سکه طرح قدیم ۴ میلیون و ۵۷۰ هزار تومان قیمت خورد. قیمت نیم‌سکه ۲ میلیون و ۴۷۰ هزار تومان و ربع‌سکه یک میلیون و ۵۶۰ هزار تومان بوده است. سکه گرمی هم با قیمت ۹۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسد.

امروز بهای اونس طلا در بازار جهانی تا حدود ۱۴۶۰ دلار رسید. در بازار داخلی نیز هر  مثقال طلای آبشده بالای مرز حساس ۲ میلیون تومانی عبور کرد و به رقم ۲ میلیون و ۲۱ هزار تومان رسید، که این رقم معادل هر  گرم طلای ۱۸ عیار حدود ۴۶۶ هزار تومان است.

نرخ‌های امروز در بازار طلا و ارز تهران به شرح زیر است:

عنوان

قیمت امروز

بالاترین

پایین‌ترین

دلار آمریکا در بازار آزاد

۱۳٫۵۵۰

۱۳٫۳۷۰

دلار صرافی ملی

۱۳٫۰۵۰

۱۲٫۷۵۰

یورو صرافی ملی

۱۴٫۴۵۰

۱۴٫۲۵۰

نرخ حواله درهم امارات

۳٫۷۴۰

۳٫۶۱۰

سکه طرح جدید

۴٫۶۴۰٫۰۰۰

۴٫۵۹۰٫۰۰۰

سکه طرح قدیم

۴٫۵۷۰٫۰۰۰

نیم‌سکه

۲٫۴۷۰٫۰۰۰

ربع سکه

۱٫۵۶۰٫۰۰۰

سکه گرمی

۹۰۰٫۰۰۰

مثقال طلای آب‌شده

۲٫۰۲۵٫۰۰۰

۲٫۰۰۰٫۰۰۰

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *